دنیای نوآوری

1398/07/20

چگونه والمارت یک ارتش نوآوری داوطلبانه ایجاد کرده است

توسط: مژده اشرافی بفروئی- کارشناس هوش تجاری- واحد مطالعه بازار و هوش تجاری

با ایجاد امکان مشارکت کلیه کارکنان و ذی‌نفعانِ شرکت در ساختن فرهنگ نوآوری، والمارت، این غول خرده‌فروشی امریکایی قادر است که تحول و تغییرات شگرفی را در این صنعت ایجاد نماید. 

مجمع نوآوری والمارت (WIC) در سال 2016 در بخش کانادایی این شرکت، به منظور برانگیختن تغییرات مثبت برای کسب‌وکار پایه‌گذاری شد. این مجمع به ایجاد و پرورش فرهنگ نوآوری در میان کارکنان شرکت که می‌توانند در نوآوری مشارکت نمایند؛ فارغ از سطوح کاری آنها کمک می‌کند. مجمع نوآوری والمارت تنها با 20 عضو شروع به فعالیت کرد و طی 2 سال در بیش از هشت کشور در سه قاره امریکای شمالی و جنوبی و آسیا با بیش از 1600 عضو گسترش یافته است.

سرپرست جامعه نوآوری والمارت، غول خرده‌فروشی امریکایی، تجارب خود را در مورد چگونگی ایجاد یک گروه کارکنان 1600 نفره در سطح جهان برای پیش بردن نوآوری در سطح کسب‌وکار به صورت داوطلبانه منتشر نموده است. نوآوری‌های این مجمع حول سه محور اصلی می‌چرخد:

·        کاهش هزینه‌ها

·        کاهش زمان اجرای فرآیندهای کاری/ بهبود بهره‌وری

·        افزایش کیفیت زندگی- اغلب برای مشتریان و همچنین برای کارکنان و دیگر ذی‌نفعان شرکت

رویکرد والمارت در خصوص نوآوری بر مبنای «سعی و خطا» است. در سیلیکون وَلی به‌عنوان شناخته شده‌ترین مرکز نوآوری دنیا، فرهنگ بزرگ و غنی در خصوص ارج نهادن شکت یا به‌عبارتی ارج نهادن یادگیریِ حاصل از شکست وجود دارد. مجمع نوآوری والمارت نیز این رویکرد را سرلوحه عملکرد خود قرار داده است.

فرهنگ نوآوری در والمارت از طریق سه محور اصلی پرورش می‌یابد: اکتشاف، توانمندسازی و اجرا

فاز اکتشاف تنها مبتنی بر فراگیری مفاهیم جدید درون یا برون سازمانی است. مجمع نوآوری والمات از 60 سخنران، بنیان‌گذار استارت‌آپ‌ها، رهبران صنایع دعوت کرده‌اند تا تجارب، فعالیت‌های خود و دلیل نوآورانه بودن آنها را با کارکنان و اعضای مجمع نوآوری والمارت به‌اشتراک بگذارند. در اقدامی دیگر یک اجلاس نوآوری با حضور 30 شرکت از سراسر جهان توسط این مجمع برگزار شد تا محصولات و خدمات آنها برای کارکنان معرفی شود.

دومین فاز توانمندسازی است. مجمع نوآوری والمارت امکان یادگیری مجموعه‌ای از مهارت‌ها را برای اعضایش فراهم می‌آورد تا امکان مشارکت در نوآوری را داشته باشند در این راستا کارگاه‌هایی توسط این مجمع برگزار شده که شرکت‌کنندگان در آنها کدنویسی در اکسل، چگونگی ایجاد یک طرح کسب‌وکاری خوب، رهبری اثربخش و روایتگری مناسب را فراگرفته‌اند.

در محور توانمندسازی همچنین رویدادی در والمارت برگزارشده به نام ماهیگیری که شبیه به برنامه‌های تلویزیونی مطرح در کانادا همچون دراگونزدِن و شارک‌تَنک است که در آن افراد می‌توانند ایده‌های مرتبط با کسب‌وکار خود را برای کمیته اجرایی شرکت ارائه دهند. در طی سه سال فعالیت مجمع نوآوری والمارت، برخی از این ایده‌ها در کسب‌وکار شرکت به‌کار گرفته شده‌اند.

محور سوم اجرا است.مجمع نوآوری والمارت می‌خواهد به صورت موردی نوآوری را به اجرا درآورد در این راستا با استارت‌آپ‌های مختلف همکاری می‌کند و یا راهکارها را به صورت داخلی عملیاتی می‌کند. سرپرست مجمع نوآوری والمارت اصلی‌ترین پیشران‌ها و عوامل انگیزاننده نوآوری در سازمان به‌منظور توسعه محصولات و خدمات جدید را در کنفرانس خرده‌فروشان آنلاین اینگونه معرفی کرد:

·        درک دقیق مسئله اصلی که کاربران/مشتریان با آنها مواجه هستند

·        تمرکز بر پیشرفت و توسعه تدریجی، نه ایده‌آل‌گرایی

·        خلق ارزش سریع و مداوم

ایجاد فضای امن برای کارکنان به‌منظور ارزیابی ایده‌ها، ارتکاب به خطا و یادگیری از آنها

منابع:mybusiness.com.au ، which-50.com
1398/07/20

دریافت پول با نشان دادن صورت خود به خودپرداز

توسط: مونا رحیمی چهارده- معاون برنامه‌ریزی پایانه‌های فروش

شرکت شوکارت در حال همکاری با الحمرانی یونیورسال، بزرگترین ارائهدهنده دستگاه­های خودپرداز عربستان سعودی، برای توسعه اولین فناوریهای دسترسی بانکی بیومتریک، برپایه بلاکچین در این کشور است. نمونه اولیه شوکارت با هدف حل مسائل مربوط به کلاهبرداری کارت که همچنان به بانکها و دارندگان حساب در سطح جهانی آسیب می رساند، ایجاد شده است. از آنجاییکه در سال گذشته امنیت 60  میلیون کارت اعتباری به خطر افتاد، راهحل پیشرو می­تواند حجم عمدهای از این کلاهبرداری­ها را کم نماید.

عربستان سعودی با بهکارگیری برنامه­ های مبتنی بر بلاکچین این امکان را برای دارندگان کارت بانکی فراهم کرده تا بتوانند تنها با قرار دادن صورت خود در مقابل سنسور دستگاه خودپرداز و بدون وارد کردن کارت بانکی و رمز عبور، عملیات بانکی خود را انجام دهند. نمونه اولیه تأیید هویت، در حال حاضر می­تواند بین بانکها ارتباط برقرار کند و از بلاک‌چین برای تأیید هویت فرد بدون دسترسی به بانک اطلاعاتی بانک استفاده کند.

منبع: nfcworld.com

1398/07/20

افتتاح حساب بانکی به سرعت و سادگی گرفتن عکس سلفی

توسط: سحر بهمنی، کارشناس هوش تجاری- بخش مطالعه بازار و هوش تجاری

بانک TSB در قابلیت جدید خود امکان افتتاح حساب بانکی، بدون مراجعه به بانک و تنها با گرفتن عکس سلفی را از طریق فناوری احراز هویت بیومتریک تشخص چهره و تأیید با اسناد هویتی فراهم ساخته است.  این فناوری که توسط شرکت  جومیو توسعه یافته برای احراز هویت، عکس اسناد هویتیِ (همچون کارت ملی) بارگذاری‌شده فرد را با عکس سلفی کاربر بررسی و تطبیق می‌دهد.

انتظار می‌رود این برنامه در جهت کاهش حساب‌های کاربری جعلی موثر باشد و همچنین راه را برای مشتریان جدیدی که به منظور استفاده از خدمات الکترونیک، وارد بانک می‌شوند هموار کند.با استفاده از این فناوری مشتریان جدید  بدون اینکه نگران اتلاف وقت در صف‌های طولانی بانک باشند، می‌توانند نسبت به باز کردن حساب در بانک اقدام کنند.

منابع: finextra.com ، altfi.com1398/07/20

ارتباط ویدیویی مشتریان با بانک

توسط: سحر بهمنی، کارشناس هوش تجاری- بخش مطالعه بازار و هوش تجاری

بانک NatWest  یک کانال ارتباطی بانکی جدید راه اندازی کرده است که طی آن مشتریان می‌توانند با کارکنان بانک از طریق تماس ویدیویی با کامپیوتر یا گوشی همراه خود، ارتباط برقرار کنند.

در این قابلیت جدید مشتریان میتوانند برای انجام امور بانکی از جمله تجارت بین المللی، مدیریت پول نقد، کارت بانکی و...  با تیمی که بدین منظورآموزش دیده‌اند، تماس بگیرند و مشکلات خود را مطرح نمایند.

در این قابلیت جدید مشتریان میتوانند برای انجام امور بانکی از جمله تجارت بین المللی، مدیریت پول نقد، کارت بانکی و...  با تیمی که بدین منظورآموزش دیده‌اند، تماس بگیرند و مشکلات خود را مطرح نمایند.

همچنین این بانک به جهت کاهش ریسک، تمامی اطلاعات تماس ویدیویی مشتریان با بانک را،  طبق مقررات GDPR  ذخیره می‌کند.

 این سرویس جدید در حال حاضر با تعداد مشتریان محدود و به صورت آزمایشی شروع به کار کرده است. ولی طبق گفته های NatWest استفاده از این قابلیت نتایج و بازخوردهای اولیه مثبتی را به همراه داشته است و می‌توان ابراز امیدواری کرد که در آینده این قابلیت را برای استفاده تمامی مشتریان توسعه دهند.

منبع: finextra.com  

1398/07/20

پرداخت با صورت، پنجره‌ای رو به آینده

توسط: مژده اشرافی بفروئی- کارشناس هوش تجاری- واحد مطالعه بازار و هوش تجاری

شرکت مخابراتی تِلیا و بانک OP چگونگی پشتیبانی اینترنت 5G از پرداخت‌های مبتنی بر شناسایی صورت را محقق ساخته‌اند. آنها فناوری توسعه یافته را به‌صورت آزمایشی در یک کیوسک سیار بستنی فروشی در فنلاند به نمایش می‌گذارند. مشتریانی که بستنی می‌خرند پرداخت خود را با نشان دادن صورت‌هایشان از طریق راهکار پرداخت با صورتِ Pivo که توسط تِلیا توسعه یافته، تکمیل می‌کنند. 

پرداخت با صورتِ Pivo امکان پرداخت را از طریق ایستادن جلوی یک تبلت و یک ضربه زدن بر روی صفحه برای کاربران فراهم می‌کند؛ بدون اینکه نیاز به یک کارت بانکی، پول نقد یا تلفن همراه باشد. این فناوری از طریق شناسایی مشتری با علائم بیومتریکِ شناسایی صورت انجام می‌شود. فناوری پرداخت با صورت، مشخصه‌های صورت مشتری را با نمونه بیومتریک اصلی که از طریق دوربین بارگذاری شده مقایسه می‌کند. مشتری پرداخت را با استفاده از کارت بانکی که از قبل در سامانه به‌عنوان کارت پیش‌فرض ثبت نموده است انجام می‌دهد و تراکنش با موفقیت انجام می‌شود. 

پرداخت با صورت نمونه مناسبی از خدماتی است که از افزایش ظرفیت و کاهش تأخیر در اینترنت‌های 5G بهره می‌برد. 5G همچنین امنیت پرداخت با استفاده از ارتباطات موبایلی را به سطح بالاتری ارتقاء می‌دهد که این امر برای پرداخت الکترونیک و دیگر خدمات مالی جذاب بوده و از اهمیت بالایی برخوردار است.

در کنار امنیت، تجربه کاربری روان و ساده برای مشتریان از اهمیت بالایی برخوردار است. 5G این خدمات را سریع‌تر انجام می‌دهد و بنابراین شریک ایده‌آلی برای پرداخت با صورت Pivo به‌حساب می‌آید.

منابع: teliacompany.com، paymentssource.com، mobileeurope.co.uk1398/07/09

قابلیت‌های تجزیه‌وتحلیل افزوده نرم‌افزار پاوربی‌آی

توسط: بهنوش چوبینه، کارشناس هوش تجاری- بخش مطالعه بازار و هوش تجاری

بر اساس ماتریس جادویی[1] سال 2019 پلتفرم‌های هوش تجاری مؤسسه گارتنر، نرم‌افزار هوش تجاری پاوربی‌آی شرکت ماکروسافت [2] در صدر پلتفرم‌ها قرار گرفته است. یکی از ویژگی‌هایی که این ابزار را در دریایی از محصولات مشابه متمایز کرده است. قابلیت‌های تجزیه‌وتحلیل افزوده‌ای است که مایکروسافت به عنوان یک پیشتاز در محصول هوش تجاری خود پیاده‌سازی نموده است.

ویژگی بینش سریع[1] قرار گرفته در نرم‌افزار پاوربی‌آی حالت پایه‌ی تجزیه‌وتحلیل افزوده می‌باشد که در نسخه‌های ابر و دسک‌تاپ[2] این نرم‌افزار پیاده‌سازی شده است. این قابلیت این امکان را به کاربران می‌دهد تا الگوهای پنهان در داده‌ها را به صورت اتوماتیک شناسایی کنند و به عنوان مثال عوامل افت و رشد فروش در یک بازه‌ی زمانی مشخص را شناسایی نمایند.

یکی دیگر از قابلیت‌های مهمی که پاوربی‌آی را از سایر رقبایش متمایز نموده است یکپارچه‌سازی نرم‌افزار پاوربی‌آی و کورتانا[1] است که به کاربران این امکان را می‌دهد تا پاسخ سوالات خود را با پرسیدن سوالات به زبان انگلیسی پیدا نمایند و اطلاعات مورد نیاز خود در رابطه با هر موضوعی را به سرعت پیدا کنند.

نوامبر سال 2018 ماکروسافت تعدادی دیگر از قابلیت‌های تجزیه‌وتحلیل افزوده‌‌ی پیاده‌سازی شده در پیش نمایش پاوربی‌آی را رونمایی نمود این قابلیت‌ها عبارت‌اند از:

  • امکان استفاده از قابلیت‌هایی نظیر تشخیص تصویر و تجزیه‌وتحلیل متن به صورت مستقیم در پاوربی‌آی
  • قابلیت تجزیه‌وتحلیل محرک‌های کلیدی[2]  که این امکان را به کاربران می‌دهد تا عوامل تاثیرگذار بر شاخص‌های کلیدی کسب‌وکار را شناسایی کنند.
  • امکان پیاده‌سازی مدل‌های یادگیری ماشین به صورت مستقیم در پاوربی‌آی با استفاده از یادگیری ماشین اتوماتیک
  • یکپارچه‌سازی همه جانبه پلتفرم یادگیری ماشین آزور[3] از طریق پاور‌بی‌آی

تمام این قابلیت‌های جدید نیازی به رمز ندارند و تمامی کاربران پاوربی‌آی این امکان را دارند تا بینش‌های پنهان و عملی را در داده‌های خود کشف کنند و نتایج تجاری بهتری با استفاده از قابلیت‌های تجزیه‌وتحلیل افزوده به دست آورند.

منابع: sisense.com، meritsolutions.com، powerbi.microsoft.com


[1] Cortana (دستیار شخصی دیجیتال معرفی شده توسط ماکروسافت در ویندوز 10)

[2] Key driver analysis

[3] Azure Machine Learning (پلتفرمی که دانشمندان داده مدل‌های یادگیری ماشین خود به منظور حل مسائل پیچیده‌ی کسب‌وکار را توسعه می‌دهند.)

 


[1] Quick Insight

[2] Desktop

 


[1]Magic Quadrant

[2]Microsoft

1398/07/09

تجزیه و تحلیل افزوده، روند تحول‌آفرین هوش تجاری

توسط: بهنوش چوبینه، کارشناس هوش تجاری- بخش مطالعه بازار و هوش تجاری

تجزیه‌وتحلیل افزوده[1]، دسته‌بندی جدیدی در فناوری‌ است که سال 2017 توسط مؤسسه مشاوره گارتنر[2] ارائه شده است.این دسته‌بندی شامل فناوری‌های مختلفی است که به منظور کمک به کاربران در یافتن، آماده‌سازی و تجزیه‌وتحلیل داده به نرم‌افزارهای تجزیه‌وتحلیل و هوش تجاری اضافه می‌شود.

گارتنر در گزارش سال 2019 خود نیز تجزیه‌وتحلیل افزوده را یکی از مهم‌ترین روندهای فناوری داده و تحلیلی معرفی کرده است که طی سه تا پنج سال آینده پتانسیل تحول‌آفرینی قابل توجهی دارند. همچنین پیش‌بینی می‌کند که تا سال 2020 پشتیبانی از تجزیه‌وتحلیل افزوده محرک اصلی در تصمیم‌گیری خرید پلتفرم‌های هوش تجاری و علم داده خواهد شد.

در تجزیه‌وتحلیل افزوده، استفاده همزمان از الگوریتم‌های یادگیری ماشین[1] و تکنیک‌های پردازش زبان‌های طبیعی[2] منجر به اتوماتیک شدن آماده‌سازی داده و فرآیند‌های هوش تجاری خواهد شد. این تکنولوژی نوآورانه ابزارهایی پیچیده را در اختیار تمامی کاربران کسب‌وکار قرار می‌دهد؛ به‌گونه‌ای که آن‌ها می‌توانند به سرعت داده‌ها را جمع‌آوری، آماده‌سازی و تجزیه‌وتحلیل کرده و اطلاعات را در هر زمانی که به آن احتیاج دارند استخراج نمایند. این رویکرد جدید به تجزیه‌وتحلیل کسب‌وکار به راحتی قابلیت تغییر عملیات هر کسب‌وکار کوچک، متوسط و یا بزرگ را بدون سرمایه‌گذاری اضافه بر نیروی انسانی ماهر و یا مراکز داده خواهد داشت. ایده‌ی اصلی تجزیه‌وتحلیل افزوده در دسترس بودن تجزیه‌وتحلیل‌های پیشرفته برای همگان است.

جان هگرتی[1].معاون محصول تجزیه‌وتحلیل کسب‌وکار شرکت اوراکل[2]، پیشنهاد می‌کند که مدیران تحلیل کسب‌وکارها پشتیبانی از 5 قابلیت مطرح شده‌ی زیر را در مکالماتشان با فروشندگان برتر محصولات هوش تجاری در نظر بگیرند:

قابلیت پیشنهاد‌دهندگی[3]

 سیستم باید توانایی ارائه پیشنهاد در مواردی نظیر انتخاب بهترین نحوه‌ی نمایش برای یک داده‌ی خاص، چگونگی غنی کردن داده به منظور تجزیه‌وتحلیل و درک عمیق‌تر از آن و همچنین چگونگی پاک‌سازی و آماده‌سازی داده برای استفاده‌ی گسترده‌تر را داشته باشد.

قابلیت تولید بینش

 ابزارهای تجزیه‌وتحلیل افزوده باید توانایی عمیق‌تر شدن در موارد کلیدی کسب‌وکار را داشته باشند. این احتمال وجود دارد که تحلیلگران کسب‌وکار ایده‌ها و پیش‌فرض‌های ذهنی خود را در فرآیند تجزیه‌وتحلیل دخیل کرده و نتایج را در جهت تایید فرضیات خود تفسیر نمایند. قابلیت تولید بینش، از الگوریتم‌ها برای توصیف داده، شناسایی محرک‌های کلیدی، توصیف بخش‌های تاثیرگذار در خروجی‌ها و شناسایی داده‌های پرت استفاده می‌کند و متفاوت از نتایج پیش‌بینی شده عمل می‌نماید.

قابلیت پردازش زبان طبیعی

 کاربران باید توانایی استفاده از زبان (به صورت متنی و یا صوتی) برای ارتباط گرفتن با ابزار را داشته باشند.

قابلیت ایجاد زبان طبیعی[4]

 ابزارهای هوش تجاری با قابلیت‌های افزوده باید توانایی استفاده از قدرت زبان برای روایت نتایج عملکرد به روشی تعاملی را داشته باشند. هر مقدار که کاربر عمیق‌تر می‌شود؛ روایت برای توضیح زمینه‌ای که کاربر می‌بیند تنظیم می‌شود.

قابلیت پیش‌بینی

 ابزارهای تجزیه‌وتحلیل افزوده باید توانایی این را داشته باشند که به آسانی و تنها با یک کلیک روندها را پیش‌بینی کرده، داده‌های پرت را شناسایی کنند و داده‌های با ارزش‌های مشابه را خوشه‌بندی کنند. همچنین باید امکان استفاده از الگوریتم‌ها برای آموزش مدل‌های پیش‌بینی‌کننده برای تمامی موارد استفاده اعم از نرخ ریزش، نرخ فرسایش[5] و رفتار را داشته باشند. علاوه بر آن باید بتوانند این پیش بینی‌ها را در بدنه تحلیل بگنجانند.

منابع:  dataversity.net ، gartner.com 

searchbusinessanalytics.techtarget.com/feature ، searchbusinessanalytics.techtarget.com

 

 

 

 

 

 


[1] John Hagerty

[2] Oracle

[3] Recommendation

[4] Natural Language Generation (NLG)

[5] Attrition Rate

 


[1] Machine Learning (ML)

[2] Natural Language Processing (NLP)

 


[1] َAugmented Analytics

[2]Gartner

1398/06/25

چت‌بات تعاملی، پلتفرم وفادارسازی نوآورانه 7-Eleven

توسط : امینه اسدالهی- کارشناس هوش تجاری- بخش مطالعه بازار و هوش تجاری

چت بات [1] [2] 7-Eleven  که روی پیام ­رسان فیس­بوک فعال است، به طرفداران اجازه می­دهد نظرات خود را از طریق این شبکه اجتماعی با مسئولین این برند به اشتراک بگذارند. به گفته مسئولین این برند، ماهانه 1.3 میلیارد نفر از پیام­ رسان فیس­بوک استفاده می­کنند و 7-Eleven از این فرصت برای ارتباط با مشتریان در اکوسیستم آنلاین استفاده نموده است.

امکان تعامل و گفتگوی دو جانبه و سهولت و سرعت در دسترسی به این پلتفرم در کنار امکان شرکت در قرعه‌کشی " 7جایزه پلتفرم وفادارسازی مشتریان" از مزایای این پلتفرم به‌شمار می‌آیند. قابلیت یافتن نزدیکترین فروشگاه زنجیره‌ای به مشتری و آگاهی 24 ساعته، در 7 روز هفته از برنامه‌‌های انگیزشی نیز جذابیت این راهکار را برای مشتریان دو چندان می‌کند.

با استفاده از این فناوری پیشگام و نوپدید [3] ، مشتریان بلافاصله کارت دیجیتال را در پیام ­رسان دریافت می ­­نمایند و شروع به کسب امتیاز وفاداری نموده، امتیازات خود را بررسی و کوپن دریافت می­نمایند. این فناوری راهکاری برای حذف کارت‌های وفاداری فیزیکی قدیمی است. 7-Eleven با بکارگیری این شیوه تعاملی نوآورانه ثابت می­کند که تعریف جدیدی از برنامه­ های وفاداری دیجیتال دارد و در عصر دیجیتال پیشگام است.

 

[1] Chatbot

[2] 7-Eleven : مجموعه سوپر مارکت های زنجیره ای است که با در اختیار داشتن شبکه‌ای از ۵۳،۰۰۰ شعبه، به‌عنوان بزرگ‌ترین سوپر مارکت های زنجیره ای مواد غذایی جهان شناخته می‌شود.

[3] groundbreaking technology
 

1398/06/25

همکاری فناورانه برای ارائه ارز دیجیتال در راهکارهای وفاداری

توسط: امینه اسدالهی- کارشناس هوش تجاری- بخش مطالعه بازار و هوش تجاری

اسنیپ[1]، ارائه دهنده جهانی تبلیغات دیجیتال و راه­ حل­های وفاداری، اعلام کرد که یادداشت تفاهمی با شرکت ارائه‌دهنده لویال­کوین[2] برای استفاده از راه ­حل وفاداری این شرکت در مجموعه خود امضاء نموده است. لویال­کوین یک ارز دیجیتالی مبتنی بر پلتفرم زنجیره بلوک است که به مصرف‌کنندگان اجازه می­دهد از یک ارز واحد برای بهره­ وری و تبادل پاداش از برندهای مختلف استفاده نمایند. این اقدام نشانگر یک تغییر تکاملی در مسیر برنامه­ های وفاداری است.

لویال­کوین با استفاده از یک ارز مجازی، در حال تلاش برای تبدیل چشم‌انداز وفاداری فعلی به سیستم پاداش مبتنی بر ارز رمزنگاری شده است، و نتیجه آن ایجاد یک اکوسیستم وفاداری باز است که به مصرف‌کنندگان آزادی بی‌سابقه‌ای در مورد نحوه استفاده از پاداش هایی که به دست آورده ­اند، می­دهد.

تحت این تفاهم‌نامه، شرکت­های مشارکت‌کننده در تلاش هستند تا لویال­کوین را به مشتریان آمریکای شمالی و اتحادیه اروپا اسنیپ برساند. در طی این همکاری، اسنیپ قصد دارد لویال­کوین را به عنوان پاداش در فروشگاه SnippReward ارائه دهد و در آینده نیز لویال­کوین را در برنامه‌های انگیزشی SnippPro استفاده کند

 


[1] Snipp: اسنیپ یک شرکت جهانی در زمینه برنامه وفاداری و تبلیغاتی است که تنها تمرکز آن: ایجاد پلتفرم های تعاملی برای افزایش فروش است.

[2] LoyalCoin: لویال­کوین راه حل هایی بر اساس زنجیره بلوک ارائه می دهد که برند­ها و مصرف کنندگان را قادر می­سازد به طور موثر با برنامه های وفاداری مشتریان ارتباط برقرار کنند.

1398/06/24

کیوسک‌های دیجیتال چگونه به صنعت توریسم کمک می کنند؟

توسط: نرگس لآلی دهقی- کارشناس هوش تجاری- بخش مطالعه بازار و هوش تجاری

تابستان فصل جهانی سفر است. در بسیاری از کشورهای جهان به عنوان یکی از شاهراه­های درآمدی بسیار مورد توجه است. توریسم برای کشور آمریکا در تابستان گذشته بیش از 100 میلیارد دلار عایدی به همراه داشته است و همچنان نیز در حال رشد است. با افزایش تعداد مسافران و سفرها، نیاز مسافران به دریافت خدمات و اطلاعات حین سفر نیز در حال رشد و تغییر است؛ اینجاست که پای کیوسک­های ارائه خدمات خودکار و سلف ­سرویس به صنعت توریسم باز می­شود. طراحی مدرن با هدف ساده ­سازی فرآیندهای کلیدی در سفر، مسافران را قادر می­سازد بدون دغدغه از سفر خود لذت برند و ذهن خود را کمتر معطوف تهیه مقدمات و خدمات سفر نمایند.

در ادامه به 4 روشی که کیوسک­های سلف ­سرویس به یاری مسافران آمده است، اشاره خواهد شد:

 

  • اجاره خودرو

در اختیار داشتن ماشین شخصی در سفر، به ویژه در مناطق دارای جاذبه­ های طبیعی، یک مزیت است؛ بنابراین در هر شهر و کشور مؤسساتی برای اجاره خودرو به مسافران محلی و خارجی تأسیس شده­ اند که از فناوری­های موجود به نفع خود و مسافران بهره جسته­ اند. کیوسک­های ویژه اجاره خودرو، با هدف کاهش اتلاف زمان در صف­های طولانی این مؤسسات طراحی شده ­اند. مسافران با اسکن از گواهینامه خود و احراز هویت، وارد سامانه متصل به یکی از این مؤسسات کرایه خودرو شده، خودروی مورد نظر و مدت اجاره را تعیین و بهای آن را پرداخت می­نمایند. برای هر مسافر رسیدی صادر می­گردد که مسافر با مراجعه به یکی از دفاتر مؤسسه کرایه خودرو و ارائه آن، کلید خودروی مورد نظر را دریافت می­دارد.

 

  • پذیرش هتل

پس از تعیین تکلیف وسیله رفت و آمد در سفر و اجاره خودرو، گام بعدی اقامت در استراحتگاه و هتل است. مشابه کیوسک­های اجاره خودرو، کیوسک­های ویژه پذیرش در هتل طراحی شده ­اند که امکان پذیرش فوری بدون معطلی را برای مسافران فراهم می ­آورند و انواعی از آنها کارت کلید اتاق را نیز تحویل مسافر می­دهند. عملکرد پذیرش در اغلب کیوسک­ها براساس ورود کد رزرو آنلاین (قبلاً مسافر رزرو را انجام داده است) طراحی شده است؛ اما در گروه دیگری از انواع این کیوسک امکان انتخاب اتاق و پذیرش در لحظه نیز وجود دارد، به گونه­ای که اتاق­های خالی به مسافر نمایش داده می­شود، مسافر اتاق یا سوئیت مورد نظر و مدت زمان اقامت را انتخاب نموده، پرداخت را انجام و کارت کلید اتاق را دریافت می­دارد.

منبع: kioskmarketplace.com

1398/06/24

ربات ها، فروشندگان جدید فروشگاه های زنجیره ای

توسط: نرگس لآلی دهقی- کارشناس هوش تجاری- بخش مطالعه بازار و هوش تجاری

از والمارت تا فروشگاه­ های غذای آماده AD (Ahold Delhaize ، فروشگاه زنجیره­ای غذای آماده و نیمه آماده، با اصالت آلمانی و شعب جهانی)، خرده ­فروشی­ها برای راهنمایی و کمک به مشتریان روی به روبات­های فروشنده آورده­اند و در این میان استارت­آپ­ هایی همچون "بوسانوا" چشم امید به سرمایه­ گذاری خرده­ فروشی­ها بسته ­اند.

در حال حاضر 50 ربات ساخت این استارت­آپ فعال در زمینه علوم رباتیک و کاربری­های فروشگاهی، در شعب فروشگاه­های والمارت مشغول به فعالیت­اند. علاوه بر تعامل با مشتریان و خوشامدگویی و راهنمایی آنها، وظیفه اصلی این ربات­ها، بررسی قفسه­ های فروشگاهی و زیر نظر گرفتن فرآیند خرید مشتریان است. ربات به بخشی از نرم­افزار مدیریت فروشگاه و موجودی کالای والمارت متصل است و کد و تصویر کالاهای موجود در قفسه­ های فروشگاه و تعداد در هر قفسه قبلاٌ در حافظه ربات ثبت شده است. این ربات با مشاهده رفتار خرید مشتریان در نزدیک شدن به قفسه­ ها و سرعت پر و خالی شدن قفسه­ ها از هر کالا، الگوی مصرف محصولات را شناسایی کرده و نقطه سفارش مجدد و حداقل موجودی را تعیین می­کند. پویا بودن روند جمع­ آوری داده­ها و مشاهدات و همچنین هوش مصنوعی ربات امکان اصلاح نتایج و تصمیمات پس از هر بازخورد را فراهم می­سازد و بدین ترتیب چیدمان و موجودی کالای فروشگاهی در هر بازه زمانی براساس مجموع نیاز مشتریان تعیین میگردد. این نوآوری در فروش بهینه و کاهش هزینه ­های مدیریت موجودی کالا  فروشگاه بسیار مؤثر است، به ویژه در فروشگاه­ های مواد غذایی و غذای آماده که محصولات در معرض فساد هستند و هزینه دور ریز محصولات، قابل توجه می­باشد.

علاوه بر این ربات فروشنده، والمارت به زودی ربات‌های خدمتکار بوسانوا را نیز برای حفظ نظافت دائم و برق انداختن کف فروشگاه را نیز به خدمت خواهد گرفت.

علاوه بر آن فروشگاه زنجیره­ای AD  نیز ربات مشهور خود، "مارتی" را به 500 فروشگاه خود خواهد فرستاد. مارتی وظیفه بررسی قفسه­ ها و اطمینان از عدم وجود پارگی در کیسه های مواد غذایی، شکستگی شیشه­ ها، له شدن میوه و سبزیجات یا ریزش قفسه ­ها را بر عهده دارد. این ربات محصول شرکت آمریکایی "فناوری‎های بجت" است و با ظاهری کاربر پسند و کارتونی، مورد استقبال مشتریان قرار گرفته است.

 


 

 

منبع: grocerydive.com

1398/06/16

هوش مصنوعی و کلان داده‌های مصرف‌کنندگان

توسط: ایمان صادقی- کارشناس هوش تجاری- واحد مطالعه بازار، توسعه و بهبود کسب‌وکار

در گذشته همه شرکت‌ها در پی جمع‌آوری اطلاعات عملیاتی در سازمان خود بودند تا بتوانند با تحلیل و آنالیز کسب‌وکار خود به طور بهینه تولید و یا خدمت‌رسانی کنند. با روی کار آمدن و گسترش اینترنت اشیاء سایر اطلاعات از جانب مشتریان نیز مهیا شده است. همین موضوع بسیاری از شرکت‌ها را نیازمند به کارشناسانی خبره برای تحلیل داده‌های مشتریان می‌کند. شرکت Apporchid یکی از شرکت‌های موفق در این زمینه است. این شرکت با تلفیق کارآمد هوش مصنوعی و تحلیل داده‌ها توانسته است موفقیت خوبی را به دست آورد. یکی از معضلاتی که برای تحلیل داده‌های مشتریان وجود دارد این است که بتوان به خوبی و به طور معنی‌داری نتایج تحلیل داده‌های غیرساختارمند کلان‌داده های مشتریان را با نتایج حاصل از تحلیل داده‌های عملیات هر سازمان منطبق ساخت. شرکت Apporchid با استفاده از هوش مصنوعی توانسته است گام مهمی در این راستا بردارد. این شرکت با استفاده از هوش مصنوعی و NLP اپلیکیشن‌های کاربردی را می‌سازد که ابتدا کلان‌داده‌های مشتریان را غربال و ساختارمند می‌کند و سپس با تحلیل داده‌های عملیات و مشتریان نتایج بسیار خوبی را رقم می‌زند. یکی از مزایای استفاده از اپلیکیشن‌های Apporchid استفاده از گیمیفیکیشن برای بازیابی داده‌های مورد نیاز به‌جای پرسشنامه‌های متداول است. منبع: apporchid.com/ thesiliconreview.com

 

1398/06/12

همکاری بانک‌ها با استارت‌آپ رسید دیجیتالی هوشمند برای ارائه خدمات متمایز به مشتریان

توسط: مژده اشرافی بفروئی- کارشناس هوش تجاری- واحد مطالعه بازار، توسعه و بهبود کسب‌وکار

استارت‌آپ رسید دیجیتالی مبتنی بر هوش مصنوعی سنسی‌بیل ، که مخاطبان اصلی خدمت خود را فریلنسرها و دارندگان کسب‌وکارهای کوچک معرفی نموده‌ است، در دور دوم جذب سرمایه به بانک ملی کانادا پیوست. دور دوم سرمایه‌گذاری توسط رَدیکال وِنچِرز صورت پذیرفت و منجر به تأمین مالی 46.5 میلیون دلاری برای این استارت‌آپ شد. استارت‌آپ سنسی‌بیل در سال 2013 راه‌اندازی شد و در حال حاضر با بانک‌هایی نظیر تی‌دی‌ و اسکاتیابانک برای توسعه فناوری رسید دیجیتال در اپلیکیشن‌های موبایل‌بانک، همکاری می‌کند. این همکاری امکان مدیریت کلیه آیتم‌های رسید را برای مشتریان شخصی یا بنگاهی کسب‌وکار از طریق تلفن‌های همراه هوشمندشان فراهم می‌آورد. استفاده از فناوری‌های تراز اول و طراحی رابط‌ کاربری زیبا، نقطه قوت این استارت‌آپ در مقابل دیگر رقبا به‌حساب می‌آید که ارتباط مداوم و درگیرشدن دائمی مشتریان را برای کاربران بانکی فراهم آورده است. پلتفرم سنسی‌بیل از فناوری یادگیری ماشین برای ساختاردهی به داده‌های رسید استفاده می‌کند و به بانک‌ها و مشتریانشان بینش غنی از مواردی همچون اطلاعات محصولات، پیگیری سیاست بازگرداندن خرید و دسته‌بندی اتوماتیک اقلام و موارد پرداختی ارائه می‌کند. این استارت‌آپ برای توسعه بازار خدمات خود در سال 2017 دفتر لندن خود را تأسیس نموده و با بیش از 30 بانک در کانادا، ایالات متحده و انگلستان قرارداد همکاری منعقد نموده است. آنچه سنسی‌بیل در تلاش است تا انجام دهد، ساختن پلی است که شکاف میان آنچه بانک‌ها در آن خوب هستند و آنچه نیاز دارند تا پنج سال دیگر برای حفظ ارتباط خود با مشتری و کسب‌وکارها و محافظت از خود در جریان تحولات بنیادین در صنعت بانکداری باشند را پرنماید. آنچه این استارت‌آپ ارائه می‌نماید، ابزارهایی فراتر از بانکداری متمرکز، همچون تجربه کاربری فوق‌العاده و بینش و نگرش معنی‌داری از رفتارهای مشتری را برای بانک‌ها به ارمغان می‌آورد. منابع finextra.com /crunchbase.com

1398/06/12

فیسبوک در سال 2020 اولین ارز دیجیتال خود را به بازار عرضه می‌کند

توسط: حسین اسماعیلی- کارشناس هوش تجاری- واحد مطالعه بازار، توسعه و بهبود کسب‌وکار

آوریل امسال، مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیسبوک، با مارک کارنی، رئیس بانک انگلستان ملاقات و درباره‌ی ارزهای دیجیتال صحبت کرده است. به گزارش بی‌بی‌سی، این غول شبکه‌های اجتماعی تا پایان تابستان روی ارز دیجیتال خود با نام گلوبال‌کوین کار و تا پایان سال جاری، آن را به‌صورت آزمایشی، عرضه خواهد کرد. طبق گزارش‌های منتشر‌شده، این ارز در فصل اول ۲۰۲۰، به‌صورت رسمی در چند کشور رونمایی خواهد شد. در اواخر سال ۲۰۱۸، فیسبوک اولین اخبار مربوط‌ به توسعه‌ی ارز دیجیتال اختصاصی خود را منتشر کرد. به‌گفته‌ی بی‌بی‌سی، مردم می‌توانند این ارز دیجیتال را در واتساپ که مالکش فیسبوک است، به همدیگر انتقال دهند. ارز دیجیتال فیسبوک احتمالا با پشتوانه‌ی دلار آمریکا خواهد بود. چنین ارزهایی در اصطلاح ارزهای پایدار نامیده می‌شوند؛ زیرا ارزششان زیاد تغییر نمی‌کند. فیسبوک درکنار مذاکرات با بانک انگلستان، با مقام‌های خزانه‌داری آمریکا درباره‌ی مسائل قانونی و با وسترن‌یونیون درباره‌ی انتقال اعتبارات صحبت کرده است. همچنین به‌گزارش فایننشال‌تایمز، غول شبکه‌های اجتماعی با دوقلوهای وینکلواس نیز درزمینه‌ی ارز دیجیتالش مذاکراتی کرده است. این دو برادر که پیش‌از‌این زاکربرگ را به دزدیدن ایده‌ی شبکه‌ی اجتماعی خودشان متهم کرده بودند، بنیان‌گذار Gemini، صرافی ارزهای دیجیتال هستند. بانک انگلستان و فیسبوک از اظهارنظر در‌باره‌ی این موضوع خودداری کرده‌ و وسترن‌یونیون و خزانه‌داری آمریکا نیز فعلا واکنشی به این خبر نشان نداده‌اند. منبع: cnet.com

1398/06/12

بنیاد OpenID: ورود با اپل آیدی اشکالات امنیتی جدی دارد

توسط: حسین اسماعیلی- کارشناس هوش تجاری- واحد مطالعه بازار، توسعه و بهبود کسب‌وکار

اخيرا بنياد اوپن آيدي نامه‌اي سرگشاده به كريگ فدريگي، مدير بخش مهندسي نرم‌افزار اپل نوشته و گفته است استاندارد «Sign in with Apple» كه قرار است در آينده‌اي نزديك به اجرا درآيد، شباهت‌هاي زيادي با «OpenID Connect» دارد؛ اما اين دو استاندارد از نظر اهداف مربوط به توسعه، حفظ حريم خصوصي و امنيت كاربران به هيچ وجه با هم برابر نيستند. اوپن آيدي، با استفاده از ورود يکپارچه به‌عنوان روشي استاندارد براي احراز هويت كاربران براي ورود يا دسترسي به وب‌سايت‌ها يا اپليكيشن‌ها شناخته مي‌شود و نياز آن‌ها را براي به يادسپردن نام كاربري و رمزهاي عبور متعدد براي ورود به برنامه‌ها و سايت‌هاي مختلف برطرف مي‌كند. در ادامه‌ي نامه آمده استConnect يك پروتكل هويتي مدرن و بسيار پركاربرد در OAuth ۲,۰ است كه ورود شخص ثالث به اپليكيشن‌ها را ممكن مي‌کند و به دست تعداد زيادي از شركت‌ها و كارشناسان صنعتي در اين بنياد طراحي و توسعه يافته است. در نامه‌ي بنياد اوپن آيدي به اين نكته اشاره شده است درعين حال كه به نظر مي رسد اپل در طراحي اين قابليت كاربردي توجه زيادي به ويژگي هاي Connect داشته، اما بايد به اين هم اهميت داد كه تفاوت‌هاي زياد آن‌ها موجب كاهش موارد استفاده از سيستم اپل مي‌شود و آن را در معرض تهديدهاي امنيتي و حريم خصوصي قرار مي‌دهد. مثالي از اين مورد، فقدان PKCE در نوع اعطاي كد احراز هويت است كه واقعا مي تواند مردم را در معرض حمله‌هاي تزريق كد و بازپخش يا تكرار قرار بدهد. همچنين گفته مي‌شود اين تفاوت‌هاي تأثيرگذار كه باعث ايجاد دودستگي بين آن‌ها شده، «فشاري غيرضروري» روي دوش توسعه‌دهندگاني گذاشته است كه با هردوي Connect و Sign in with Apple همكاري مي‌كنند؛ اين فشار به ويژه از زماني بيشتر شده كه سازگاري بين كدهاي اپل با نرم‌افزار OpenID Connect Relying Party از بين رفته است. در اين نامه با گفتن اين موضوع كه Sign in with Apple با نرم افزار OpenID Connect Relying Party سازگار است، از اپل خواسته شده كه با استفاده از ابزار تست مجوز كانكت به اين شكاف‌ها پاسخ بدهد و درنهايت به بنياد اوپن آيدي بپيوندند. تست قابليت جديد اپل در اواخر تابستان و پيش از عرضه ي iOS ۱۳ در پاييز آينده آغاز خواهد شد. قرار است توجه فناوري ورود با اپل آيدي بيشتر روي حفاظت از حريم خصوصي كاربران معطوف باشد و بتوان آن را جايگزين دكمه‌هاي ورود فيسبوك، گوگل و توئيتر كرد؛ اما، كارشناسان اپل را به خاطر اجباري‌كردن پشتيباني از اين فناوري در صورت وجود گزينه‌هاي شخص ثالث ديگر براي ورود به سايت‌ها و اپليكيشن‌ها مورد انتقاد قرار داده‌اند. منبع appleinsider.com

1397/12/25

احراز هویت بیومتریک در دستگاه های خودپرداز

توسط: مونا رحیمی چهاردِه- کارشناس هوش تجاری- واحد مطالعه بازار، توسعه و بهبود کسب‌وکار

دستگاه‌های خودپرداز امروزه نقش مهمی در ارتباطات مالی کاربران بانک بازی می کنند. در دسترس بودن آنها در همه ساعات باعث استفاده قشر عظیمی از افراد شده است. با توجه به حجم بالای نقل و انتقال پول از این دستگاه‌ها، حفظ امنیت آنها بسیار مهم است. در این راستا بانک FNB در آفریقای جنوبی نخستین بانک این کشور است که خودپردازهای کوچکی راه‌اندازی کرده که هویت کاربران را از طریق اثر انگشت تایید می‌کند. این دستگاه های خودپرداز امکان برداشت پول، انتقال و پرداخت و مشاهده صورت‌حساب بانکی و همچنین خرید Airtime و شارژ برای تلفن همراه و امکان کنسل کردن کارت را به کاربران می‌دهد. این دستگاه‌ها هویت مشتری را با اسکن اثر انگشت فرد که روی ریدرهای بیومتریک دستگاه قرار دارد، تایید می‌کنند و همچنین می‌توانند اثرانگشت‌های تقلبی را تشخیص دهند. سپس هویت مشتری توسط وزارت امور داخلی کشور به منظور اطمینان از مطابقت افتتاح حساب سلف سرویس با قوانین مربوطه، تایید و بررسی می‌شود. معرفی اعتبارسنجی بیومتریک در دستگاه‌های خودپرداز گام مهمی در راستای گسترده‌تر کردن بانکداری در این کشور است. این بانک قصد دارد تا در شش ماه آینده ۵۰ دستگاه خودپرداز در شعب بانکی و مکان‌های تجاری نصب و راه‌اندازی کند. منابع: finextra.com / iol.co.za

1397/12/25

خودپردازهای مبتنی بر بلاک چین

توسط: مونا رحیمی چهاردِه- کارشناس هوش تجاری- واحد مطالعه بازار، توسعه و بهبود کسب‌وکار

یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های آمریکا، پتنت جدیدی به ثبت رسانیده است که این بانک را قادر می‌سازد تا دستگاه‌های خودپرداز جدیدی، مبتنی بر فناوری بلاک‌چین، طراحی و تولید نماید. این دستگاه‌ها، می‌توانند معاملات را کارآمدتر، سریع‌تر و از همه مهم‌تر، قابل ردیابی نمایند. (BOA (Bank Of America دومین بانک بزرگ آمریکا است و پتنت فوق، می‌تواند یک انقلاب بزرگ در عملیات بانکی آن ایجاد نماید. این مؤسسه مالی، در حال حاضر حدود ۵۰ پتنت به ثبت رسانیده که تمامی آن‌ها، متمرکز بر ایجاد سیستمی بر مبنای فناوری دفتر کل توزیع‌شده (Distributed Ledger Technology) هستند. دستگاه‌های پیشنهادی، از پردازنده، حافظه و رابط کاربری که در تمامی دستگاه‌های خودپرداز فعلی وجود دارد، استفاده می‌کند، با این تفاوت که به‌کارگیری فناوری بلاک‌چین، موجب می‌شود تا برخی از مشکلاتی که مؤسسات مالی معمولاً در استفاده از دستگاه‌های خودپرداز با آن مواجه می‌شوند، رفع گردد. بنا بر توضیحات مندرج در این پتنت، ادغام دستگاه‌های خودپرداز رایج، با فرآیندهای کاری بانک‌ها بعضاً مشکل است، چراکه یک خودپرداز خاص متعلق به یک مؤسسه مالی، سیستم‌عامل آن بانک را اجرا می‌کند. اگر همه چیز طبق برنامه پیش رود، استفاده از بلاک‌چین، موجب می‌شود تا یک مشتری، با استفاده از دستگاه خودپرداز متفاوت از بانک خود، به همان شبکه بانک خودش متصل گردد. همچنین، این فناوری با فراهم نمودن قابلیت ردیابی، کاربران را قادر می‌سازد تا قابلیت معامله مقادیر بیشتری را داشته باشند. تمامی این موارد، موجب خواهد شد تا ارسال و دریافت وجوه، سریع‌تر، ایمن‌تر و مطمئن‌تر انجام گرفته و کارایی فرآیندهای بانکی به شدت افزایش یابد. لازم به ذکر است، بانک BOA، از مؤسسات مالی پیشرو در توسعه فناوری بلاک‌چین به حساب می‌آید. سرمایه‌گذاری وسیع این بانک در بلاک‌چین، ایجاب می‌کند تا یک استراتژی قدرتمند حفاظت از دارایی‌های فکری را در پیش گیرد. از همین رو، فعالیت‌های ثبت اختراع گسترده‌ای را در طی سال‌های ۲۰۱۵ میلادی به این‌سو، صورت داده و از نظر تعداد درخواست‌های ثبت پتنت، در صدر فهرست شرکت‌های فعال در حوزه بلاک‌چین قرار گرفته است. این بانک، در سال ۲۰۱۷ میلادی، بیش از ۶۰ پتنت با موضوع بلاک‌چین به ثبت رسانده است. منبع: fortune.com

1397/12/25

دستگاه های ATM بیت کوین و دیگر رمزارزهای دیجیتال در گرجستان

توسط: مونا رحیمی چهاردِه- کارشناس هوش تجاری- واحد مطالعه بازار، توسعه و بهبود کسب‌وکار

از آنجائی‌که گرجستان از نظر وضعیت اقتصادی و ثبات سیاسی هر روز در حال توسعه است، گزینه‌های جدید فناوری نیز در این کشور دیده می‌شود. حال نیز با حضور فناوری‌های پیشرفته مبتنی بر بلاک‌چین این کشور نیز غافل نبوده و با حضور فعال توانسته‌اند در عرصه ارائه خدمات ارزی به‌صورت فعال در دنیا حاضر شوند، به‌طوری که در شهر تفلیس تعدادی دستگاه خودپرداز مبتنی بر رمزارزهای بیت‌کوین و لایت‌کوین مشاهده می‌شوند که می‌توانید از آنها برای پرداخت و یا خرید بیت‌کوین استفاده نمائید. در مناطقی همانند پاساژهای معروف، کازینوها و برخی دیگر مراکز می‌توانید دستگاه‌های خودپرداز بیت‌کوین را مشاهده کنید و برای خرید و یا فروش با پرداخت کمترین میزان کمیسیون از آنها استفاده کنید. دلیل استفاده از دستگاه های خودپرداز بیت‌کوین این است که کمترین میزان کارمزد برای هرگونه عملیاتی از طریق خودپرداز دریافت می شود و می توان دلیل اصلی آن را فرهنگ‌سازی استفاده از رمزارزهای دیجیتال نامید تا از نظر فرهنگی مردم این کشور را با استفاده از رمزارزها برای پرداخت‌ها آشنا نمایند و هزینه فرهنگسازی و جا انداختن بیت کوین بعنوان یک رمزارز ارزشمند در این کشور را نهادهای دولتی و یا شرکت‌های خصوصی فعال در زمینه استخراج بیت‌کوین می‌پردازند. در گرجستان برای استفاده از این دستگاه‌ها برای خرید بیت‌کوین غالباً باید ارز رایج گرجستان (لاری) را پرداخت نمائید. منابع: news.bitcoin.com / coinatmradar.com

1397/12/25

کاربرد بلاک‌چین در انجام تراکنش های خودپرداز

توسط: مونا رحیمی چهاردِه- کارشناس هوش تجاری- واحد مطالعه بازار، توسعه و بهبود کسب‌وکار

گزارش‌ها حاکی از آن است که بانک آمریکا درخواست حق امتیاز بلاک‌چین برای تراکنش‌های دستگاه‌های خودپرداز را ارائه داده است و به نظر می‌رسد که دستگاه‌های خودپرداز این بانک به‌زودی بتوانند از فناوری زنجیره بلوک بهره ببرند. براساس گزارشات، این درخواست حق امتیاز به بانک این امکان را می‌دهد تا از بلاک‌چین برای ردیابی و بررسی تراکنش‌‌های دستگاه‌های خودپرداز و بهبود عملکرد شبکه استفاده کند. متن درخواست اخیر بر این اساس است: فناوری‌های جدیدی که به معماری دستگاه خودپرداز به‌عنوان سرویس اضافه می‌شود، شامل بلاک‌چین، کلود عمومی، داکر / کانتینر، میکرو سرویس‌ها، کلان داده، تجزیه‌ وتحلیل و دیگر فناوری‌ها است. به کمک این فناوری‌ها این امکان به وجود می‌آید که دستگاه خودپرداز فیزیکی توسط مؤسسات مالی مختلفی مورد استفاده قرار بگیرد آن هم بدون اینکه تجربه مشتری منحصربه ‌فردش را از دست بدهد و همزمان هزینه‌های جمعی عملیات را کاهش می‌دهد. در برخی موارد، دستگاه‌های خودپرداز می‌توانند ارزش‌ها و سرویس‌های اضافه‌ای مانند بازاریابی، ارائه محصول و خرید محصول، پرداخت، تجزیه‌ وتحلیل‌های مکانی و غیره ارائه دهند. روش‌های ساده و امن پیاده‌سازی و استقرار دستگاه‌های خودپرداز به‌صورت فیزیکی و یا لاجیکال و همینطور بازبهره‌پذیری آنها می‌تواند موجب کاهش هزینه‌ها و مدیریت دستگاه‌های خودپرداز شود. منبع: atmmarketplace.com

1397/12/14

هدایتگر وِریفون، راهنمایی برای پرداخت نابینایان در پایانه‌های فروش با صفحه لمسی

توسط: مژده اشرافی بفروئی- کارشناس هوش تجاری- واحد مطالعه بازار، توسعه و بهبود کسب‌وکار

با توسعه و مدرن شدن سخت‌افزارهای پایانه فروش و استفاده از تبلت‌پوزها و پوزهای با صفحه نمایش لمسی، چالشی جدی برای پرداخت توسط افراد نابینا و کم‌بینا و مسائل امنیتی برای محافظت از اطلاعات کارت پرداختی آنها در کنار سهولت و سرعت در پرداخت توسط این افراد شناسایی شد. وِریفون، تولیدکننده مطرح پایانه‌های فروش، قابلیت منحصر به فرد پرداختی خود را به‌منظور افزایش امنیت و سهولت در پرداخت برای افراد کم‌بینا و نابینا معرفی نمود. این قابلیت مطابق با الزامات استاندارد امنیتی PCI برای کاهش تقلب و کلاهبرداری از طریق کارت‌های پرداختی ارائه شده است. قابلیت راهبر ویفون (Verifone Navigator) این نرم‌افزار که در نوع خود اولین و منحصربه‌فرد است در حال حاضر بر روی دستگاه‌های کربن 10 (Carbon 10) قابل دسترسی و یا هر دستگاه پایانه فروش با داشتن تبلت‌های سمت مشتری و پذیرنده برای مدیریت بهینه کسب‌وکار و افزایش تعامل مشتریان با سیستم قابل به‌کارگیری است. این راهکار جامع برای افزایش امنیت و سهولت پرداخت نابینایان و کم‌بینایان، پذیرندگان را برای تغییر شکل صفحات لمسی به صفحه کلید مرسوم با امکان اطلاع‌رسانی مبلغ و نتیجه انجام تراکنش به صورت صوتی توانمند می‌سازد. به واسطه این قابلیت، مشتریان کم‌بینا می‌توانند رمز کارت و دیگر داده‌های عددی را برای خرید آسان وارد نمایند. بنا بر اظهارات مدیر حوزه امریکای شمالی وریفون، این قابلیت می‌تواند به عنوان یک استاندارد در صنعت در دستگاه‌های پرداختی و بانکداری مختلف، دارای فناوری‌های با صفحه لمسی، همچون خودپردازها و کیوسک‌ها نیز به کار گرفته شود. این شرکت از طریق ارائه راهکارها و قابلیت‌های نوآورانه‌ای برای رفع چالش‌های اقشار مختلف مخاطب پرداخت الکترونیک و ایجاد تجربه پرداختی با شمول و گستردگی بالا، برای پذیرندگان و مشتریان در سرتاسر دنیا اهتمام می‌ورزد. منبع: verifone.com

1397/12/14

چالش نابینایان در استفاده از تبلت‌پوزهای اندرویدی آلبرت

توسط: مژده اشرافی بفروئی- کارشناس هوش تجاری- واحد مطالعه بازار، توسعه و بهبود کسب‌وکار

در بکارگیری و توسعه نوآوری‌ها و انواع فناوری‌های نوین، توجه و بررسی نیازمندی‌ها و محدودیت‌های طیف‌های مختلف کاربران نهایی، ضروری به نظر می‌رسد و عرضه فناوری نوین بدون بررسی از این منظر می‌تواند مشکل‌آفرین باشد. تبلت‌پوزهای اندرویدی آلبرت که توسط بانک کامن‌ولث استرالیا (Commonwealth Bank of Australia) (CBA) ارائه شده است؛ از نمونه‌های این فناوری‌های نوینی است که عدم توجه به جزئیات نیازمندی‌ها و خصوصیات کاربران، در ارائه آن مسئله‌ساز شد. خانم نابینایی به دلیل صفحه نمایش لمسی و عدم امکان کاربری برای افراد نابینا از بانک کامن‌ولث استرالیا شکایت نموده است. بنا به ادعای این فرد استفاده از پایانه فروش آلبرت برای افراد نابینا بسیار دشوار بوده و این افراد ناچار به در اختیار گذاشتن پین کد کارت بانکی خود به فروشندگان هستند. در شماره‌های پیشین ماهنامه حاضر در خصوص ارائه تبلت‌پوزهای اندرویدی آلبرت توسط بانک استرالیایی کامن‌ولث مطلبی ارائه شد. ارائه این پایانه‌های فروش مدرن در استرالیا با استقبال قابل ملاحظه‌ای روبرو شد و در حال حاضر بیش از 88 هزار دستگاه از این نوع پایانه در سراسر استرالیا مورد استفاده قرار می‌گیرند. پرداخت‌های بالای 100 دلار با پایانه فروش آلبرت مستلزم وارد نمودن رمز پین کد کارت بانکی است که عدم وجود صفحه کلید فیزیکی در این پایانه فروش، ورود رمز را برای بیش از 350 هزار نابینا وکم‌بینا در استرالیا غیرممکن می‌سازد. نماینده CBA در اعلامیه‌ای بیان نمود که پایانه فروش آلبرت راهکاری جهت دسترسی برای افراد نابینا و کم‌بینا در اختیار دارد که به کاربران امکان می‌دهد با شنیدن دستورالعمل، رمز کارت خود را وارد نمایند؛ اما بنا بر اظهارات نمایندگان نابینایان این قابلیت نامناسب بوده و به شدت اضطراب‌آور است. مسئولان CBA با توسعه تبلت‌پوزهای اندرویدی همچنان به بررسی و جستجو برای یافتن و ارائه بهترین راهکارهای ممکن برای سهولت و امنیت بالاتر برای کلیه کاربران دستگاه‌های خود با استفاده از نوآوری‌ها و فناوری‌های نوظهور هستند. منبع: Finextra.com

1397/12/14

توسعه تبلت‌پوزهای اندرویدی آلبرت

توسط: مژده اشرافی بفروئی- کارشناس هوش تجاری- واحد مطالعه بازار، توسعه و بهبود کسب‌وکار

بانک استرالیایی کامِن‌وِلث (CBA) با امضای توافق‌نامه‌ای با شرکت ارائه‌دهنده نرم‌افزارهای پایانه‌فروش وِند (Vend)، ابزارهای مدیریت موجودی، ابزارهای تحلیلی و وفادارسازی مشتریان این شرکت، به قابلیت‌های تبلت‌پوزهای آلبرت اختصاصی بانک کامِن‌وِلث اضافه می‌شود. مهم‌ترین ارزش افزوده این اقدام، امکان یکپارچه‌سازی آنی اطلاعات، میان کانال‌های مختلف پرداخت است. به این صورت که پذیرندگان می‌توانند برخی از فرآیندهای کسب‌وکار خود مانند فروش اقلام و دریافت مبلغ، سفارش کالا و مواردی از این قبیل را در محلی خارج از فروشگاه خود از طریق نرم‌افزار وِند نصب‌شده بر روی تلفن همراه، تبلت یا رایانه شخصی به‌انجام رسانند و اطلاعات آن بلافاصله با اطلاعات پایانه فروش محل فروشگاه ادغام می‌شود. برمبنای گزارش‌های رسمی، 42% از کسب‌وکارهایی که بانک پذیرنده آنها CBA است؛ از تبلت پوزهای آلبرت استفاده می‌نمایند. این درصد بالغ بر 75000 دستگاه پایانه فروش آلبرت در سرتاسر استرالیا می‌شود. تبلت پوز اندرویدی آلبرت با یک پلتفرم باز برای توسعه نرم‌افزاری عرضه می‌شود. به واسطه این پلتفرم باز، تا کنون 41 اپلیکیشن جانبی برای پایانه فروش آلبرت ایجاد شده است. از جمله کاربردهای این اپلیکیشن‌ها، ابزارهای ایجاد فهرست و شرح وظایف کارکنان، زمانبندی کارکنان، و صدور بلیط پارکینگ برای آنها است. بنابراین ارائه قابلیت اتصال این دستگاه‌ها به نرم‌افزار وِند با بهبود قابلیت‌های مدیریت کسب‌وکار و رصد مشتریان، تأثیر قابل ملاحظه‌ای بر پذیرندگان فعلی این بانک می‌گذارد. وِند کلیه قابلیت‌ها و مزایای پرداخت موبایلی را با پایانه فروش فروشگاهی ترکیب می‌کند و از این طریق به طور چشمگیری به بهبود تجربه مشتریان و چگونگی مدیریت کسب‌وکار پذیرندگان کمک می‌کند. منبع: Finextra.com